Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend
Repashy Superfoods

Repashy Crested Gecko MRP Mango Superblend

Regular price
$15.95
Sale price
$15.95
Regular price
$18.98
Sold out
Unit price
per 
SKU: RSCGS3

  • DESCRIPTION

    Our Meal Replacement Powder (MRP) for all Fruit-Eating Geckos, such as Rhacodactylus, Phelsuma and Gekko. Also a great supplement for other species such as Anoles, Skinks, Chameleons and Iguanids.

    This version contains a blend of all three protein and fat sources from our other formulas.  Plant-based, Insect (Soldier Fly Larvae) egg and whey proteins are a part of this formula in an ultimate blend of all formulas.  This formula also has heaps of Mango flavour as a primary fruit ingredient.



    Repashy Gecko Diets at a glance:                

    Repashy Gecko Diets Dried Fruit Content Protein Source Fat Source
    Crested Gecko MRP    55% Rice & Pea Coconut & Flax
    Crested Gecko MRP Classic  60%     Whey & Egg Egg & Coconut
    Grubs ‘N’ Fruit   50%   Insect Larvae nsect Meal
    Crested Gecko Mango Superblend 50% ALL THREE SOURCES!!! ALL THREE SOURCES!!!



    DIRECTIONS: Mix one part MRP with two parts water by volume  as a starting point. The mixture may appear watery at first, but will thicken after several minutes. If separation occurs over time, use less water.  As fed, MRP should have the consistency of ketchup. Feed geckos in the evening and remove uneaten MRP within 24 hours.


    INGREDIENTS:Dried Mango, Dried Banana, Whey Protein Isolate, Dried Honey, Insect Meal, Dried Date, Whole Dried Egg, Rice Protein, Pea Protein, Dried Fig,  Stabilized Rice Bran, Coconut Meal, Ground Flaxseed, Cane Molasses, Lecithin, Dried Kelp, Algae Meal, Calcium Carbonate, Dicalcium Phosphate,  Taurine, Dried Watermelon, RoseHips, Hibiscus Flower, Calendula Flower, Marigold Flower, Paprika, Turmeric, Citric Acid, Salt, Calcium Propionate and Potassium Sorbate (as preservatives), Magnesium Amino Acid Chelate, Zinc Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Manganese Methionine HydroxyAnalogue Chelate, Copper Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Selenium Yeast. Vitamins: (Vitamin A Supplement, Vitamin D3 Supplement, Calcium L-Ascorbyl-2-Monophosphate, Vitamin E Supplement, Niacin, Beta Carotene, Pantothenic Acid, Riboflavin, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Folic Acid, Biotin, Vitamin B-12 Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex).


    Guaranteed Analysis: Crude Protein min. 20%, Crude Fat min. 5%, Crude Fiber max. 10%, Moisture max. 8%, Ash max. 8%, Calcium min. 1.3%.

    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $19.95
      Sale price
      $19.95
      Regular price
      $23.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $38.95
      Sale price
      from $38.95
      Regular price
      $54.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $12.95
      Sale price
      from $12.95
      Regular price
      $15.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per