Black Friday Sale On Now! Use Code "BF15" to save 15% on all dry goods

Repashy Banana Cream Pie
Repashy Banana Cream Pie
Repashy Banana Cream Pie
Repashy Banana Cream Pie
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Banana Cream Pie
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Banana Cream Pie
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Banana Cream Pie
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Banana Cream Pie
Repashy Superfoods

Repashy Banana Cream Pie

Regular price
$15.95
Sale price
$15.95
Regular price
$18.98
Sold out
Unit price
per 
SKU: RSBCP3

  • DESCRIPTION

    Repashy is proud to introduce “Banana Cream Pie”. A vitamin and mineral fortified sweet and nutritious treat, topper, or tasty mix-in for Omnivores, Herbivores, and Frugivores. This new formula can be fed as a Gel, Paste, or Smoothie. Its 70% real dried fruit!


    As a Gel, Banana Cream Pie makes a great enrichment treat for omnivores such as Skinks, Bearded Dragons, Iguanas, Anoles, Tortoises, and other species that enjoy a bit of fruit in their diet. It includes balanced levels of vitamins and minerals and a great boost of protein from Whey Protein Isolate.  It can be mixed right out of the jar, or it can be added to any of our existing gel formulas, (even our fish formulas) by premixing the different dry formulas together before making it into a gel.

    Banana Cream Pie also makes a great replacement for “jelly pots” and can be fed to fruit eating insects such as Beetles.

    To make it as a gel, bring water to boil in kettle, on stove or in microwave. Pour water into a bowl and immediately stir in powder (1 part powder to 2-3 parts water by volume). Let cool or pour into a mold. Gel sets at room temperature. Cut into pieces or strips for feeding.

    As a Paste or Smoothie, it can be fed directly to fruit-loving species as part of a balanced diet. It can also be used to sweeten up existing gecko diets for finicky eaters or transitioning specimens from one diet to another. It is not designed to be a complete diet due to its lower protein levels and should not exceed 25% of a balanced diet or be mixed into existing diets at a higher level (than 25%) for extended periods of time.

    As a topper, it can be sprinkled dry, or mixed with water into a dressing-like consistency, and poured over salads, kibble, or wet foods.


    INGREDIENTS:  Dried Banana, Dried Date, Whey Protein Isolate,  Dried Honey, Dried Mango, Dried Egg, Dried Watermelon, Cane Molasses, Coconut Milk Powder, Locust Bean Gum, Dried Seaweed, Dicalcium Phosphate, Lecithin,  Citric Acid,  Dried Kelp, Salt, Calcium Propionate and Potassium Sorbate (as preservatives), Natural Flavors, Magnesium Amino Acid Chelate, Zinc Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Manganese Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Copper Methionine Hydroxy Analogue Chelate. Vitamins: (Vitamin A Supplement, Vitamin D3 Supplement, Calcium L-Ascorbyl-2-Monophosphate, Vitamin E Supplement, Niacin, Beta Carotene, Pantothenic Acid, Riboflavin, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Folic Acid, Biotin, Vitamin B-12 Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex).

     

    Guaranteed Analysis: Crude Protein min. 10%, Crude Fat min. 3%, Crude Fiber max. 2%, Moisture max. 8%, Ash max. 7% 

     

    DIRECTIONS: To make Smoothie, mix with water to desired consistency and serve. For gel, bring water to boil in kettle, on stove or in microwave. Pour water into a bowl and immediately stir in powder (1 part powder to 2-3 parts water by volume). Let cool or pour into a mold. Gel sets at room temperature. Cut into pieces or strips for feeding. Once made, gel should be treated as fresh food and can be sealed and stored in refrigerator for up to two weeks. NOTE: Not formulated to be a complete diet.

     

    Refrigeration will extend freshness

    NOT FOR HUMAN CONSUMPTION

    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $19.95
      Sale price
      $19.95
      Regular price
      $23.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $38.95
      Sale price
      from $38.95
      Regular price
      $54.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $12.95
      Sale price
      from $12.95
      Regular price
      $15.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per