Repashy Bug Burger
Repashy Bug Burger
Repashy Bug Burger
Repashy Bug Burger
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Bug Burger
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Bug Burger
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Bug Burger
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Bug Burger
Repashy Superfoods

Repashy Bug Burger

Regular price
$11.95
Sale price
$11.95
Regular price
$13.98
Sold out
Unit price
per 
SKU: RSBB3

  • DESCRIPTION

    Our Complete Diet for Crickets, Roaches, and Other Insects. Three ounces of powder makes 1.25 pounds of finished gel feed. Feeds AND Hydrates. Calcium Fortified.


    Information: This premium diet feeds AND hydrates insects, eliminating the need for dry feed and standing water. Its nutrient rich formula is fortified with Calcium, Magnesium, Vitamins, and Carotenoids in order to maximize the nutritional value of Insects as feeders.

    PLEASE NOTE: Bug Burger is designed to be a highly nutritious complete diet that can be used to raise, maintain, or breed insects. While it will do a great job of providing optimal nutrition to insects and make them a great food, it is NOT a "Gutload"

    Repashy Superload is an ultra-high Calcium, Vitamin, trace mineral, and Carotenoid formula that is designed to be fed to insects for one to four days prior to them being used as feeders to "Gutload" and maximize nutritional value. It is NOT meant to be a staple insect diet and can kill insects fed it over long periods of time because the high levels of calcium can cause impaction and prevent nutrient absorption. Using it as a Gel will eliminate the need to provide a separate water source.


    Ingredients: Alfalfa Meal, Flax Meal, Corn Meal, Potato Granules, Brewers Dried Yeast, Pea Protein Isolate, Dried Kelp, Calcium Carbonate, Carrageenan, Konjac, Carob Bean Gum, Guar Gum, Dried Krill, RoseHips, Cinnamon, Calendula Flower, Marigold Flower Extract, Phaffia Rhodozyma Yeast, Paprika Extract, Spirulina Algae, Turmeric, Salt, Potassium Citrate, Magnesium Gluconate, Canthaxanthin, Malic Acid, Calcium Propionate, Methylparaben, and Potassium Sorbate (as mold inhibitors), Lecithin, Rosemary Extract and Mixed Tocopherols (as preservatives), Vitamins (Vitamin A Supplement, Vitamin D Supplement, Choline Chloride, Ascorbic Acid, Vitamin E Supplement, Niacin, Beta Carotene, Pantothenic Acid, Riboflavin, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Menadione Sodium Bisulfite Complex, Folic Acid, Biotin, Vitamin B-12 Supplement).

    Guaranteed Analysis: Crude Protein min. 20%, Crude Fat min. 5%, Crude Fat max. 8%, Crude Fiber max. 12%, Moisture max. 8%, Ash max. 10%, Calcium min. 5%, Calcium max. 6%, Phosphorus min. 0.5%.



    DIRECTIONS: Bring water to a boil on stove, in microwave or kettle. Pour boiling water into a bowl and immediately stir in powder (1 part powder to 2-3 parts water). Let cool or immediately pour into mold. Gel sets at room temperature. Cut into pieces or strips for feeding. Once made, gel should be treated as fresh food and can be sealed and stored in refrigerator for up to two weeks, or frozen.
    Can also be fed as a slurry or paste.

    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $19.95
      Sale price
      $19.95
      Regular price
      $23.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $38.95
      Sale price
      from $38.95
      Regular price
      $54.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $12.95
      Sale price
      from $12.95
      Regular price
      $15.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per