The Arcadia Guide to Reptile & Amphibian Nutrition
Arcadia

The Arcadia Guide to Reptile & Amphibian Nutrition

Regular price
$34.95
Sale price
$34.95
Regular price
$39.95
Sold out
Unit price
per 
SKU: AR-GRANB

  • DESCRIPTION

    More and more research into the wild habitats of these animals is becoming easily available to keepers, and with this research comes a responsibility for reptile keepers to provide their captive animals with the essential elements needed to cause a captive animal to thrive and reproduce and not simply to survive.

    One of the most worrying aspects of captive reptile care has been the food items that we have had to offer them. Do these mass-produced insects contain all the nutrition a reptile needs to thrive? Do defrosted frozen rodents really contain all of the vitamins and minerals that certain species need to survive? And how do these various vitamins and food sources interact with each other?

    In this highly practical guide, we explain reptile nutrition, hydration, the vitamin groups, wild diets, supplementation, the D3 cycle, gutloading, and much, much more

    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $19.95
      Sale price
      $19.95
      Regular price
      $23.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $38.95
      Sale price
      from $38.95
      Regular price
      $54.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $12.95
      Sale price
      from $12.95
      Regular price
      $15.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per