Zilla Jungle Mix
Zilla Jungle Mix
Zilla Jungle Mix
  • Load image into Gallery viewer, Zilla Jungle Mix
  • Load image into Gallery viewer, Zilla Jungle Mix
  • Load image into Gallery viewer, Zilla Jungle Mix
Zilla

Zilla Jungle Mix

Regular price
$9.95
Sale price
$9.95
Regular price
$11.98
Sold out
Unit price
per 
SKU: 10794

  • DESCRIPTION

    Jungle Mix

    The blend of sphagnum moss and fir shavings absorbs many times its weight in moisture to maintain a naturally healthy humidity level. Reptiles find comfort in the loamy scent and soft texture that promotes digging, breeding, nesting and egg incubation.

    • Blend of sphagnum moss and fir shavings absorbs many times its weight in moisture and retains a high level of humidity
    • 100% natural which is ideal for tropical and forest habitats
    • Promotes digging, breeding and egg incubation
    • Ideal bedding depth in enclosure is 1 to 2-inches, remove and replace bedding as needed
    • Ideal for frogs, rainforest geckos, toads and snakes

     


    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $22.95
      Sale price
      $22.95
      Regular price
      $29.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $46.95
      Sale price
      from $46.95
      Regular price
      $65.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $14.95
      Sale price
      from $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per