Zoo Med Arboreal Food Clip
Zoo Med

Zoo Med Arboreal Food Clip

Regular price
$5.95
Sale price
$5.95
Regular price
$6.98
Sold out
Unit price
per 
SKU: TA-10

  • DESCRIPTION

    The Arboreal Food Clips provides a more natural and hygienic method of feeding, allowing reptiles to "forage" for their food, and eliminating mess and accidental ingestion of substrates. Also works great for holding treats for other various types of small animals.


    • Ideal for offering essential greens to pets such as mice, hamsters, rabbits, guinea pigs, or chinchillas kept in glass or acrylic enclosures.
    • Allows lizards to forage for their foods, as they would in the wild.
    • Eliminates mess, accidental ingestion of substrates, and possible contamination of food.
    • Encourages physical activity (i.e. stretching, pulling)
    • Lessens stress from unnatural feeding habits.
    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      $517.95
      Sale price
      $517.95
      Regular price
      $609.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $54.95
      Sale price
      from $54.95
      Regular price
      $67.99
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $22.95
      Sale price
      $22.95
      Regular price
      $29.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $5.95
      Sale price
      from $5.95
      Regular price
      $6.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $6.95
      Sale price
      $6.95
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $14.95
      Sale price
      $14.95
      Regular price
      $17.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.95
      Sale price
      $33.95
      Regular price
      $42.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $28.95
      Sale price
      from $28.95
      Regular price
      $47.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $46.95
      Sale price
      from $46.95
      Regular price
      $65.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $12.95
      Sale price
      from $12.95
      Regular price
      $15.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.95
      Sale price
      from $36.95
      Regular price
      $43.98
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.95
      Sale price
      from $7.95
      Regular price
      $8.98
      Unit price
      per